Je li Star Wars logo povezan s nacističkom tipografijom?

Je li Star Wars logo povezan s nacističkom tipografijom?

Povijest Star Wars loga oduvijek je bila kontroverzna zbog svoje navodne povezanosti s fašizmom ili s nacističkom tipografijom.

Na kraju krajeva, očito je da je Star Wars saga analogija s Drugim svjetskim ratom gdje je Imperij Treći Reich, a Darth Vader predstavlja Adolfa Hitlera. Tako da ne bismo trebali biti iznenađeni ako inspiracija za neke elemente filma, poput loga, dolazi iz fašističkih izvora, zar ne? Pa, baš i ne.

Gabriella Garcia je u svom članku o fontovima i filmskim plakatima objavljenom na portalu Hopes&Fears ponovno istražila kontroverzu oko podrijetla Star Wars loga. Garcia objašnjava kako je George Lucas prvotno zatražio od dizajnerice Suzy Rice logo koji izgleda „veoma fašistički“. Rice se prisjetila cijelog procesa gdje je upotrijebila font Helvetica Black za koji je u to vrijeme smatrala da je to „najfašističkiji font kojeg sam se mogla sjetiti“.

Rice je upotrijebila Helveticu Black kao inspiraciju za originalnu verziju Star Wars loga, iako je, naravno, drastično promijenila neke elemente loga što možete vidjeti kada gledate „STAR WARS“ napisan Helveticom Black bez preinaka:

Zašto je Rice smatrala da je baš Helvetica Black najfašističkiji font od svih? Čini se da je čitala knjigu o dizajnu njemačke tipografije noć prije nego je Lucas zatražio od nje da dizajnira nešto što bi imalo „zastrašujuć efekt“ na publiku, te se prisjetila kako je u knjizi pisalo kako je Helvetica nastala iz tipografije koju je Joseph Goebbels odabrao za nacističku propagandu.

„Knjiga je navodno uspostavila Helvaticu Black kao neizbježan evolucijski proizvod dizajna tipografije za koju je Joseph Goebbels naredio da se koristi pri predstavljanju njemačke Nacionalsocijalističke stranke,“ Garcia objašnjava.

Rice je tijekom godina bila oštro kritizirana jer je sugerirala da je Helvetica fašistička tipografija te da je ona povezana s nacističkom tipografijom. Odgovorila je na kritike objavama na svom blogu pokušavajući razjasniti situaciju.

„Helvetica je došla mnogo kasnije, ali je u knjizi koju sam čitala bila opisana kao vizualno slična tom ranijem znakovlju,“ Rice je objasnila.

Rice je dala dodatno objašnjenje 2011. godine:

Moja prvotna izjava da je Helvetica Black „najfašističkiji font kojeg sam se mogla sjetiti“ odnosila se na OKRUŽJE U KOJEM JE FONT NASTAO, „opće okružje“ kulture i vrijeme prije, tijekom i neposredno nakon Drugog svjetskog rata, kao i na ozbiljan izgled samog fonta. Bio je „fašistički“ s obzirom na ono što sam naučila o tome kako se font razvijao i u sklopu koje povijesne epohe je nastao – Helvetica nije „fašistički font“ sama po sebi, već je takva s obzirom na činjenicu da je nastala u razdoblju ljudske, političke povijesti u određenom teškom stanju ČIJA MI JE ATMOSFERA DALA INSPIRACIJU ZA DIZAJN LOGA.

Kao što Rice aludira velikim slovima iznad, podrijetlo fonta nije ono što se činilo fašističkim za nju, već njegov „ozbiljan izgled“. U drugoj objavi objašnjava kako Helvetica nije inspirirana nacističkom tipografijom, već je ona samo slična nekim fontovima koji su se u to vrijeme koristili na plakatima:

Kazat ću ono očito, a to je da Helveticu nije koristio ni Goebbels, a Miedinger, koliko je meni poznato, nije povezan za Goebbelsom. Miedingerova Helvetica došla je mnogo kasnije, ali je bila opisana u knjizi koju sam čitala kao vizualno slična ranijem znakovlju.

Uistinu, Helvetica koju poznajemo danas nastat će tek nekoliko desetljeća nakon vladavine fašizma u Europi. Dizajnirao ju je švicarski tipograf Max Miedinger i preimenovao u „Helvetica“, što je latinski naziv za „švicarski“. Haas Type Foundry, gdje je Miedinger dizajnirao Helveticu, nije objavio font sve do 1957. godine.

Pomalo ironično, Helvetica je unatoč svom bezvremenskom dizajnu zapravo atavistički dizajniran font jer veoma podsjeća na njemačku tipografiju koja se koristila desetljećima prije rata. Krajem 19. stoljeća takozvani Grotesk fontovi bili su u modi. (Grotesk znači sans serif (bez linija, crtica) na njemačkom) Berthold, najveća ljevaonica slova za tisak u Njemačkoj, izdala je obitelj fontova Aksidenz Grotesk 1896. godine za korištenje u tisku.

Futura je glavni font na prvom plakatu koji bi sadržavao logo kojeg je izradila Rice. Poznatiji font na desnoj slici, kao što možete vidjeti, malo je promijenjen.

Opće je prihvaćeno da je Helvetica velikim dijelom temeljena na Aksidenz Grotesku, a neke je svoje detalje posudila od ostalih njemačkih i švicarskih fontova tog vremena. Zapravo, kada ih pogledate jedan kraj drugog, teško je uočiti razlike.

Donosimo vam korisnu tablicu gdje su uspoređeni Aksidenz Grotesk i ostali popularni sans serif fontova, koju je napravio korisnik Wikipedije Geared Bull, gdje se možete sami uvjeriti da nijedan od tih fontova nije fašistički, već da svi oni proizlaze iz perioda koji datira nekoliko desetljeća prije uspona fašizma u Europi.

Grotesk je započeo sada već stoljetnu tradiciju sans serif dizajna fontova. Ovi fontovi su originalno dizajnirani za pojavljivanje u naslovima i na znakovima, tako da imaju inherentan naglasak na čitljivosti. Ovo nužno ne znači da zbog toga fontovi izgledaju zastrašujuće. Čak bi imalo i nekog smisla da je Goebbels koristio sans serif font na svojim plakatima uzevši u obzir činjenicu da su ti fontovi dizajnirani za pojavljivanje na plakatima.

Međutim, ni Star Wars logo ni font Helvetica koji ga je inspirirao nemaju zajedničko fašističko podrijetlo unatoč raširenom mitu. Ako želite dublje istražiti kontroverzu o Star Wars logu i nacizmu, pročitajte odličnu i detaljnu objavu na portalu Star Wars Modern. (Ukratko, radi se o tome da su nacisti favorizirali gotičke fontove, iako su ponekad korišteni sans serif i modernistički fontovi.)

Ako želite saznati više o iznenađujuće podužoj povijesti samog Star Wars loga, provjerite ovaj članak o tome na portalu Gizmodo. Ako ni to neće zadovoljiti štrebera u vama, trebali biste također provjeriti članak na portalu Hopes&Fears „Od Psiha do Jurskog Parka: istraživanje tipografije legendarnih filmskih postera“. (Uključuje čak i priču o zakon filmskom plakatu za Povratak u budućnost). Iznenadili biste se koliko zbrke može prouzročiti filmski plakat.

Izvor: Gizmodo

 


Autor/ica I.J.  •  objavljeno 27.08.2015, 09:00  •  2.182 puta pročitano

Anketa

Od najavljena tri filma najviše se veselim

Poznati citat

“Help me, Obi-Wan Kenobi; you're my only hope.” – Princess Leia

Odaberi svoju stranu

Forum top 10

Zadnja 3 opisa u enciklopediji

0 komentara

Nema komentara na ovu vijest.

Imaš komentar?

Ime ili nadimak


E-mail adresa (ostaje skrivena)


Ovdje upiši svoj komentar