Uz imperijalni zvjezdani razarač, TIE fighteri u svojim raznim varijantama su najuočljiviviji simbol prisustva moći Imperije. TIE (kratica za Twin Ion Engine) fighteri nalaze se svuda, od najmanjih do najvećih kapitalnih brodova, u svakom garnizonu i isturenom položaju Imperije. TIE fighter je malih dimenzija čiji je karakteristični znak par velikih heksagonalnih krila na svakoj strani malog sferičnog kokpita. Brod je malog profila te uz iznimnu pokretljivost čini opasnog protivnika u bliskoj borbi (dogfightu). Radi uštede na masi i u cijeni koštanja nema hyperdrive pa je vezan doletom za matični planet ili brod. Najčešća zadaća je obrana planeta ili kapitalnog broda, napadi na slične pobunjeničke ili piratske brodove te pratnja težih i sporijih TIE bombera kod napada na planet ili kapitalni brod.
TIE fighter
Ponekad se skraćeno zove TIE/Ln fighter u početku je imao mali okrugli kokpit te ravna heksagonalna krila i posadu od jednog pilota. Razvijen je od strane Sienar Fleet Systemsa i postao je osnova za sve ostale varijante TIE fightera. Dugačak je 6.3m i može postići brzinu od 100 MGLT u svemiru a u atmosferi 1200 km/h. Njegov kokpit je od titanijske legure i quadanium čeličnih pojačanih solarnih panela/krila. U želji za što većom uštedom i masovnijom produkcijom TIE/Ln nema štitove, uređaje za održanje života, hyperdrive te minimalne zalihe goriva. Pilot unutar kokpita mora biti odjeven u puno zaštitno pilotsko odijelo sa samostalnim sistemom za održanje života. Eliminacijom ovih sistema ispunjeni su zahtjevi Imperije za lakim, brzim, odgovarajuće naoružanim lovcem kratkog doleta koji nije preskup za masovnu proizvodnju.
Komponente:
Jednosjed razvijen po dizajnu u kojem je učestvovao i Darth Vader neposredno nakon bitke kod Yavina IV. To je 10 m duga letjelica vrlo brza (145 MGLT) i agilna. Na sreću Pobunjeništva taj fighter (imao je standardno hyperdrive, štitove, torpeda i 4 lasera) je bio skup i nije se često susretao.
Komponente:
TIE Advanced x1 prototip
Originalna serija prototipova za TIE advanced fighter , x1, je bila najuspješniji prototip izgrađen od strane Sienar Fleet Systemsa, i iako nije nikada ušao u proizvodnju mnoga njegova konstrukcijska rješenja su upotrijebljena u drugim dizajnima fightera. X1 je imao dodatno oklopljeni trup i produženi zadnji dio te standardna krila koja su bila duža od krila standardnog TIE/Ln i pri vrhu i dnu zakošena. Iako je bio nešto manje pokretljiv od ostalih TIE/Ln fightera, imao je veću brzinu. Kao i većina TIE fightera nije bio posebno opremljen sa uređajima za održanje uvjeta života, ali je imao skromne štitove i hyperdrive.
X1 je proizveden u limitiranom broju, a Darth Vader je upravljao jednim od prvih primjeraka, dok su ostali raspoređeni po elitnim eskadrilama radi testiranja. Pošto Sienar Fleet Systems nije uspio spustiti cijenu koštanja po primjerku Imperija nije htjela kupovati TIE/Ad u većem broju. Umjesto toga, odlučili su se za TIE Interceptor koji je na dizajn TIE/Ln lovca imao neke od prednosti TIE/x1 lovca i bio značajno jeftiniji od njega. U danima nakon pada Imperije i pregovorima između Nove Republike i Ostatka Imperije ti brodovi su bili dekomisionirani. Lando Calrissian uzeo je dio tih brodova i koristio ih u Lando`s folly asteroidnom polju.
Napredni dizajn TIE lovca sa štitovima razvijen neposredno prije Bitke kod Endora. Ovaj 10 metarski fighter kombinira stabilnost i agilnost TIE Interceptora uz dodano treće krilo. Ne zna se mnogo o TIE/D jer nikad nije proizveden u dovoljnom broju da bi uzeo značajniju ulogu u borbama. TIE/D korišten je najviše pri borbama sa odmetnutim imperijalnim admiralom Zaarinom, ali te misije su bile tako tajne da su samo nekolicina najviših Imperijalnih časnika znali za to. Cijena proizvodnje TIE/D lovca je 300 000 kredita po lovcu - gotovo pet puta više od cijene TIE Interceptora. To, uz politički preokret nakon bitke kod Endora i činjenicu da TIE/D ima značajno smanjenu vidljivost unatrag radi položaja krila vodilo je prema odbacivanju TIE defendera kao široko prihvaćenog lovca.
TIE Avenger
Ovaj dizajn je također izveden iz TIE/Ad x1 i bio je prethodnik TIE Interceptora. Bio je opremljen štitom i hyperdriveom što je značajno dizalo cijenu pa je bio brzo zamijenjen TIE Interceptorom.
Ova varijanta je dvotrupna konstrukcija sa krilima kao kod TIE/Ad x1 zbog povećane stabilnosti. Dugačak 7.8 m ovaj jednosjed postiže brzinu od 80 MGLT u podsvjetlosnom letu. Dizajniran je za precizne udare na kopnene, morske i svemirske ciljeve. Nije pokretljiv kao ostali TIE fighteri ali sa odgovarajućom zaštitom TIE fightera ili TIE Interceptora čini smrtonosnu kombinaciju. Ovaj dizajn je kasnije evoluirao u Scimitar jurišni bombarder.
Komponente:
TIE deluxe
Napredni dizajn TIE/Ln lovca koji nikad nije ušao u borbu.
TIE Interceptor
Jednosjed konstruiran u skladu sa zahtjevima Imperije za boljim lovcem od TIE/Ln uz neznatno povećanje troškova. Imao je krila produžena prema naprijed čiji je središnji dio bio odstranjen radi bolje preglednosti. Kao i TIE/Ln nema štitove, hyperdrive, uređaje za održanje života te samo lagani oklop. Nakon povratka Velikog Admirala Thrawna iz Nepoznatih Područja započelo je opremanje TIE interceptora generatorima štitova. Dugačak je 9.6 m i postiže 110 MGLT podsvjetlosne i 1250 km atmosferske brzine.
Komponente:
TIE Raptor
To je bio naziv lovca kojim su upravljali droidi, a koji je razvijen od strane ratnog zapovjednika Zsinja tijekom njegove borbe protiv Nove Republike. Prvi put su bili upotrijebljeni kao lažna 181 fighterska grupa (Baron Soonthir Fell) kojom je Zsinj nastojao namamiti i uništiti Rogue Squadron. Ovim fighterima su upravljali droidi u paru sa ljudski upravljanim TIE Interceptorima. U toj kombinaciji ljudski piloti su vodili par, a droidi slijedili i ispravljali greške ljudskih pilota. Ova kombinacija bi bila i šire upotrijebljena da nije teško poražena u bici kod Selaggisa. Imao je kokpit sličan TIE/Ln, ali sa četiri krila montirana direktno na kokpit, TIE/rpt je modificiran u jednosjed kratko prije Zsinjevog poraza kod Dathomira. TIE/rpt je imao nedostatne štitove i četiri laserska topa montirana na krilima i dva lansera projektila.
TIE Scout
Limitirana produkcija standardnog TIE lovca sa dodanim paketom dugodometnih senzora i jačom komunikacijskom opremom, lako naoružan.
TIE Vanguard
Također varijanta izvidničkog lovca koji je sa dodatnim senzorima i komunikacijskom opremom tragao za piratima i izviđao pokrete Pobunjenika.
Još jedna izvidnička varijanta TIE/Ln.
TIE droid
Bespilotna letjelica koju je dizajnirao Arndall Lott nakon bitke za Endor. Lott je kao inspiraciju uzeo dizajn Katana flote. Lott je također pokušao automatizirati AT-AT, ali zbog neodgovarajućeg nivoa automatizacije nije uspio. TIE/D imao je najbolju automatizaciju koju je tada Imperija mogla proizvesti i mogao se koristiti kao neovisni fighter ili kao kompjutorski upravljana eskadrila.
U svakom slučaju početni TIE/D nije bio posebno moćan i bio je upotrebljiv samo koncentriran u velikom broju. Bio je dugačak 6.1 m i naoružan parom lasera i bez hyperdrivea. Cbot Galactica Ace-6 Borbeni Droid je bio centralni dio upravljanja brodom, ali je bio inferioran ljudskim protivnicima. TIE/D se izradjivao u Uništavačima Svjetova (World Devastatorima), te kada su oni uništeni kod Mon Calamaria TIE/D se nije pojavljivao u značajnijem broju.
TIE-wing
Fighter sklepan od dijelova Y-winga i TIE lovca, najčešće od strane pirata. Još se nazivaju i TIE-Y ugly ili Die wings zbog slabih preformansi.