Poznat i po nadimku "Trident" radi svoja tri dugačka prednja topa, ovo lagano transportno vozilo razvijeno je od strane KDY (Kuat Drive Yards) i korporacije Mekuun, kao svojevrsna reakcija na incident tijekom Mirgoshirske kampanje za vrijeme Klonskih ratova. Konstantno trzanje tla uzrokovano teškim hodom Republičkih "hodača" rezultiralo je urušavanjem prirodnih mostova planeta Agmar, nanijevši tako udarac katastrofalnih razmjera za Republiku izgubivši velik dio ljudstva i mašinerije.
Stoga je bilo procijenjeno da je potrebno napraviti lagano transportno vozilo koje će biti sposobno prevaliti takav teren bez da uzrokuje njegovo urušavanje. U svom nekarakterističnom potezu, KDY je prepustio razvojni koncept korporaciji Mekuun, poznatoj po razvoju lebdećih letjelica. Spoj tih dvaju osobina rezultirao je stvaranjem UT-AT, transportnog vozila koje više nije moglo biti nazvano "hodačem" radi svojeg jedinstvenog dizajna.
Ova teško-oklopno vozilo podupire osam pari repulsorlift skija raspoređenih na stražnji dio i koje se konstantno oblikom prilagođavaju nadolazećem terenu, dok se ispod komandne kabine, na prednjem dijelu, nalaze četiri repulsorlift ploče.
Valovit niz od 16 potpornih ploča odaje krivi dojam o težini ove letjelice. Posebno dizajniran potporni dio može biti iskorišten i da obrne repulsiju kako bi što bolje pripijao uz strme površine ili dobio na stabilnosti prilikom paljbe na velike udaljenosti.
Skije također omogućuju dodatne pogodnosti na snježnim i prašnim površinama, posebno kod horizontalnih izbjegavajućih manevara. Upravljačke i manevarske mogućnosti UT-AT vozila su pak svedene na minimum, no radi svoje lakoće moguće je postići zavidno ubrzanje i rijetko kad prelazi brzinu od 45km/h.
Većina UT-AT-jeve mašinerije je smještena u prednjem dijelu vozila, koje ujedno ima mjesta za primiti oko 20 clonetrooopera. U kokpitu se nalaze sjedala za vozača i jednog topnika koji upravlja prednjim topovima.
Stražnji kraj je pretežno prazan kako bi omogućio što više mjesta za topništvo i ima 4 postaje za topnike koji upravljaju postraničnim topovima smještenim nad glavama, zaštićeni debelim oklopnim pločama.
Na pojedine modele su ugrađivali i posebne generatore koji bi izbacivali elektrostatični naboj na droide. Drugi su pak modeli, umjesto topničkog naoružanja, svoj skladišni prostor iskoristili za prijevoz mašinerije za sklapanje pontonskih mostova. Klonski inžinjerci su iskoristili lebdeće sposobnosti ove letjelice i s lakoćom postavljali mostove preko nestabilnog terena kako bi ostali, teži, "hodači" mogli lakše napredovati put bojišnice.
Iako se UT-AT pokazao mnogo učinkovitijim od svoje oklopne braće na ledenim ili nestabilnim terenima, pretrpio je teške gubitke u Klonskim ratovima i to radi svoje sporosti. Visoko smještena kabina bila je još jedna slaba točka, jer izravan pogodak podno nje rezultirao bi prevtranjem cijele letjelice.
UT-AT je najviše iskorištavan tijekom Klonskih ratova i to posebito radi montiranja mostova u kampanjama Mygeeto i Cato Neimoidia.
SPECIFIKACIJE
Veličina:
23.8 metara dužine
--------------------------------------------------------------------------------
Proizvođač:
KDY / Mekuun
--------------------------------------------------------------------------------
Tip:
Lebdeće oklopno vozilo
--------------------------------------------------------------------------------
Oružje:
Jedan teški laserski top, dva srednja, četiri protupješadijska topa
--------------------------------------------------------------------------------
Pripadnost:
Galaktička republika, clonetrooperi
Autor/ica check-wan • objavljeno 21.09.2005, 19:06 • 7.198 puta pročitano