Razvijan u tajnosti od samog početka oružane pobune, A-wing je sastavljen od opreme i dijelova koji su bili dostupni tada resursima limitiranoj Alijansi i u vrijeme Bitke kod Endora bio je najbrži lovac u galaksiji. Koliko je materijala tada bilo dostupno Alijansi demonstrira činjenica da A-wing kojim je Tycho Celchu letio u Bitci kod Endora bio obložen Fijisi drvom(!). Njegov dizajn naglašava dvije glavne značajke: snagu i brzinu kojima je bilo sve drugo podređeno. Dva relativno velika i jaka pogonska stroja i relativno mala masa davali su mu veću podsvjetlosnu brzinu od tada bilo kojeg drugog lovca - uključujući novi imperijalni TIE Interceptor. Ali s obzirom da je dugačak samo 9.6m trup je doslovno u potpunosti ispunjen tehnikom i lako oklopljen pa je slabo otporan na oštećenja. Konstruktori A-winga su general Ian Dodonna, jedan od prvih kapetana Victory klase Zvjezdanih Razarača i istaknuti taktičar Alijanse i Walex Blissex , konstruktor Victory klase.
Iako nosi samo dva standardna laserska topa jedinstvena konfiguracijska osobina značajno poboljšava njegovu borbenu moć. Svaki laser je pričvršćen na trup hidro-servo kugličnim ležajem koji im je omogućavao elevaciju i depresiju od 60 stupnjeva tako da A-wing može napasti metu u većem napadnom kutu od bilo kojeg drugog lovca. Može otvoriti vatru ranije i nastaviti sa napadom iako meta defanzivno manevrira i pokušava se izvući. Nekoliko modificiranih A-wingova može zakrenuti lasere u punom krugu od 360 stupnjeva što otvara mogućnost zakretanja lasera unatrag i pucanja ali ti modificirani primjerci su rijetki. Svaki laser ima neovisno napajanje.
Pouzdani kontroler, Mikroaxial LpL kompjutor, kontrolira sve sisteme na brodu ali letenje ovom letjelicom i korištenje zakretnih lasera zahtijeva veću umješnost pilota od prosječne. Do sada to nije predstavljalo problem za Alijansu jer je mali broj A-wing eskadrila operativan. Ali sa povećanjem broja eskadrila rasti će i problemi pronalaženja adekvatnih pilota. Možda je djelomično utemeljena tvrdnja imperijalnih zapovjednika da početni veliki uspjesi A-wingova idu više na račun kvalitetnog pilotskog kadra nego same letjelice.
A-wing nosi puni senzorski komplet, jak po imperijalnim mjerilima ali ipak slabiji od onih na X i Y-wingovima. Ali zato ometači A-winga se napajaju direktno iz moćnih pogonskih strojeva te mogu kompletno zaslijepiti protivničke senzore dok je u fazi napada.
Jedna od primarnih zadaća A-winga u početku je bila obrana baza i trgovačkih brodova sa zalihama od protivničkih jurišnih letjelica i to je razlog zašto je opremljen moćnim ometačkim sistemima koji su najučinkovitiji protiv manjih letjelica. Isti ometački sistem solidno djeluje protiv korveta ili eskortnih fregata ali je neupotrebljiv protiv brodskih senzora kapitalnog broda. Kasnije su A-wingovi uspješnije primjenjivani u brzim "udari i nestani" prepadima u kojima su više do izražaja dobar senzorski i ometački komplet i iznimna brzina a posebno je opasan u kombinaciji sa drugim sporijim tipovima lovaca koji odvraćaju pažnju protivnika dok A-wing koristeći iznimnu brzinu primakne se imperijalnim brodovima te projektilima i laserskom vatrom uništi metu (tzv. A-wing slash)
Tokom Bitke kod Endora smrtno ranjen pilot A-winga Arwel Crynyd je usmjerio svoju oštećenu letjelicu u komandni most Super Zvjezdanog Razarača "Executor" čime je prouzročio potpuni gubitak kontrole na razaraču i pad istog na Zvijezdu Smrti II. Nakon toga je ustanovljeno priznanje "Crynydova nagrada" koje se dodjeljuje pilotima za iznimno hrabro i požrtvovno izvršavanje zadataka.
Autor/ica sarlacc • objavljeno 01.01.2004, 00:00 • 19311 puta pročitano